kwietnia 12, 2018

Pan Tadeusz - Adam Mickiewicz

Myślę, że tej książki nie trzeba wam zbytnio przedstawiać. Dzieło Adama Mickiewicza Pan Tadeusz, to epopeja narodowa. Lubiana, a wręcz kochana przez miliony. Zdaje sobie sprawę, że młodsze pokolenie może kręcić nosem na taką pozycję literacką, która wałkowana w szkole, bywa często prawdziwą zmorą. Utwór nie należy do najłatwiejszych, sporo jest tutaj słów niezrozumiałych, niejasnych dla młodych odbiorców. Wiem, wiem, sama przez to przechodziłam. Dziś na nowo odkryłam Pana Tadeusza i pokochałam to dzieło bezgranicznie. 


Akcja Pana Tadeusza rozgrywa się na Litwie, a dokładniej w Soplicowie w 1811 i 1812 roku. Tytułowego bohatera poznajemy już na początkowych stronach książki. Tadeusz właśnie powrócił do Soplicowa po odbyciu odpowiedniego wykształcenia. Dwór tętni życiem, odbywają się polowania, biesiady. Sędzia ma sporo gości, bo proces o zamek Horeszków, zmusił ich do zawitania w progi domostwa. Hrabia nie poddaje się tak łatwo i z Gerwazym dzielnie bronią tego, co powinno do nich należeć. 
Sam Tadeusz czuje się w tym wszystkim zagubiony. Sytuacji nie ułatwiają kobiety. Jedna urocza, niewinna, nieśmiała Zosia, druga tajemnicza, równie atrakcyjna, starsza od Tadeusza, Telimena. Młody mężczyzna ma niezły mętlik w głowie ;) Jest jeszcze pewna zagadkowa postać... ksiądz Robak, który dopiero na łożu śmierci wyjawi, kim naprawdę jest. 

Akcja powieści Pan Tadeusz nie opiera się tylko i wyłącznie na majątkowych, czy osobistych problemach bohaterów. Tłem jest bowiem ówczesna sytuacja w Polsce. Rozbiory naszego kraju, wojny, a w głębi tego wszystkiego ludzie zamieszkujący niewielkie Soplicowo. Adam Mickiewicz w sposób wybitny wplata fikcyjnych bohaterów, którzy stanowią pewien obraz szlachty z tamtych czasów. Każda postać jest wyjątkowa, barwna i nakreślona przez Mickiewicza jak należy. Mnie osobiście przypadła do gustu osoba księdza Robaka. Czytając dzieło po raz pierwszy, za żadne skarby, praktycznie do samego końca nie wiedziałam, kim tak naprawdę jest ten zakapturzony bohater. Tylko zakonnikiem? Akurat! Blizny na twarzy, sposób mówienia i zachowanie świadczą o czymś innym...

Adam Mickiewicz potrafi czarować słowem. Przewspaniałe, plastyczne opisy miejsc akcji, obyczajów, strojów itp. pozwalają czytelnikowi przenieść się do wieku XIX. Odbiorca angażuje się w lekturę. Tak jak wspominałam, styl Pana Tadeusza nie należy do łatwych w odbiorze. Staropolskie słownictwo, którym posługuje się Adam Mickiewicz, bywa czarną magią dla ucznia np. gimnazjum. Jednak jestem przekonana, że już w dorosłym życiu zrozumie sens utworu. Dzieło napisane ku pokrzepieniu serc, spełniło swoje zadanie w stu procentach. 

 Nie mogę nie wspomnieć o genialnym wydaniu Pana Tadeusza, które zafundowało nam wydawnictwo GREG. Książka prezentuje się rewelacyjnie. Twarda oprawa, strony nie klejone, a szyte, z praktyczną wstążką jako zakładką. Dzieło zawiera również kolorowe ornamenty roślinne, są nawet przepiękne ilustracje Michała Elwiro Andriollego z 1882 roku. Takie wydanie sprawdzi się nawet jako prezent. Gorąco polecam! 

                                                                                      
 Znalezione obrazy dla zapytania pan tadeusz greg

Tytuł: Pan Tadeusz
Autor: Adam Mickiewicz
Wydawnictwo: GREG
Oprawa: twarda
Liczba stron: 376
Cena: 29.95 zł


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Książkowy-świat-Angeli , Blogger