kwietnia 15, 2018

Lalka - Bolesław Prus

Dziś chciałam wam zaprezentować książkę, która wcale nie jest nowością i którą znają miliony. Często rozglądamy się za premierami, a nie dostrzegamy dzieł będących na rynku wydawniczym od dawna. Tak sytuacja przedstawia się w przypadku Lalki Bolesława Prusa. Myślę, że książka nie jest zbyt lubiana w czasach licealnych ;) Sama doskonale pamiętam swoje wcześniejsze zmagania z lekturą. Jednak będąc już poważną kobietą, lubię powracać do takich arcydzieł. Bo Lalka to z pewnością coś wyjątkowego, coś, co wypada znać. 


Na kartach książki poznajemy kupca, Stanisława Wokulskiego. Wdowiec, bez pamięci zakochany w Izabeli Łęckiej. Kobieta jest arystokratką, a Wokulski tylko zwykłym kupcem. Jednak ma on pewien plan, który pozwoliłby wkupić się w łaski bogatej damy. Wokulski wyjeżdża za granicę, by uciułać nieco grosza. Gromadzi spory majątek, ale Izabela Łęcka nie docenia starań mężczyzny. Jest tylko zapatrzona w siebie, gardzi adoratorami i ma ich za nic. Zwraca uwagę tylko na wybrańców.
Stanisław Wokulski stara się jak może zaimponować urodziwej arystokratce. Niestety ta bawi się nim niczym zwykłą lalką. Upokarza niejednokrotnie naszego bohatera, a ten idzie dalej w zaparte. Bezgranicznie kocha Izabelę, a ta miłość kompletnie lecz powoli, rujnuje jego życie. 

Najpierw chciałam zwrócić uwagę na bohaterów, których Prus przedstawił w sposób bardzo interesujący. Poza Wokulskim i Łęcką, mamy jeszcze Ignacego Rzeckiego. Mężczyzna pracuje w sklepie Wokulskiego i przedstawia nam wydarzenia za pomocą swego pamiętnika - Pamiętnika starego subiekta. Rzecki jest raczej człowiekiem starej daty, ale bardzo go polubiłam. Mamy też Juliana Ochockiego, osobistość próżną jak Izabela Łęcka, traktującego siebie, jako kogoś wyjątkowego na świecie. Naturalnie to tylko namiastka postaci, bo tych w Lalce jest oczywiście więcej. Bolesław Prus sprawnie i niezwykle trafnie zaprezentował nam warstwy społeczne w ówczesnej Polsce. 

Powieść Lalka Bolesława Prusa to dzieło, które się smakuje. Ja uwielbiam niespiesznie i z namysłem, zagłębiać się w kolejne strony książki. Autor posługuje się nie najłatwiejszym językiem, stąd problemy młodych ze zrozumieniem sensu powieści. Akcja nie gna zbyt szybko, a raczej toczy się powoli, niespiesznie, majestatycznie. Nadążycie więc z poznawaniem wszystkiego i gwarantuje wam, odgadniecie sens Lalki. Bolesław Prus upiększył swoje dzieło malowniczymi, plastycznymi opisami miejsc i bohaterów. Można wraz z postaciami, przenieść się do opisywanych czasów w Polsce, a podróż ta, nie będzie nas nic kosztować. Spędzicie czas przy tej lekturze w sposób jak najbardziej udany i miły. 

W mojej biblioteczce było wydanie Lalki, ale nie wyglądało ono jak trzeba. Podarte, zmęczone w szkole itp. To wydanie, które zaprezentowało wydawnictwo GREG, zasługuje na szczególną uwagę. Ilustracje, piękna szata graficzna, duża czcionka. Młodzi mając takie wydanie w ręku, chętniej będą czytali o przygodach Wokulskiego, a nie narzekali na niezbyt przystępną, trudną i nudną lekturę. Książka należy do serii Kolorowa Klasyka. Gorąco namawiam was do zaopatrzenia się w tak piękny egzemplarz Lalki, który stanie się prawdziwą ozdobą domowej biblioteczki. 

                                                                               

 

Tytuł: Lalka
Autor: Bolesław Prus
Wydawnictwo: GREG
Oprawa: miękka
Liczba stron: 664
Cena: 29.99 zł
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Książkowy-świat-Angeli , Blogger