czerwca 10, 2018

Trzej muszkieterowie - Aleksander Dumas

To moja kolejna książka od wydawnictwa Greg, która należy do serii Kolorowa Klasyka. Podążając zgodnie ze wcześniejszymi ustaleniami, zabrałam się za kolejne dzieło, które skradło serca wielu czytelników. Mowa o Trzech muszkieterach, których przygody umieszczone w książce, poznałam po raz pierwszy. Po obejrzeniu kilku ekranizacji znanego dzieła Aleksandra Dumas, postanowiłam uparcie, że przyszedł czas na powieść. A czy lektura była udana? Czy film wygrywa? Słuchajcie, po raz kolejny mogłam się przekonać, że dzieło pisane nie może się równać z wizją reżysera. Książka ma jednak w sobie swoją specyficzną magię... 


Streszczenie całej książki mija się z celem, więc jak to robię w przypadku opasłych tomisk, ograniczę się tylko do kilku zdań na temat fabuły. 
Akcja powieści toczy się w pierwszej połowie VII wieku w dwóch krajach - Francji oraz Anglii. Tą pierwszą niby rządzi Ludwik XIII, jednak tak naprawdę władza spoczywa w rękach zupełnie innego człowieka. To kardynał Richelieu, człowiek który szybko się nie poddaje i który ma swoje zdanie na pewne tematy. Na tle tych wydarzeń poznajemy niejakiego d'Artagnana, osiemnastolatka, który rozstaje się z rodzinnym domem. Młodzian chce wstąpić do muszkieterów królewskich. Od ojca z tej okazji otrzymuje szpadę, list do jednego z muszkieterów, a od matki przepis na uzdrawiającą maść. "Uzbrojony" we wszystkie te podarki, d'Artagnan wyrusza w drogę. Jego porywcza natura szybko daje o sobie znać... Chłopak ciągle pakuje się w jakieś tarapaty, zdobywa wrogów, ale także odnajduje prawdziwych przyjaciół.

Wiem, że Trzej muszkieterowie nie trafią do każdego, nie staną się najwspanialszą książką, ale może warto temu dziełu dać jedną, jedyną szansę i spróbować je przeczytać od deski do deski? Ja tak zrobiłam i nie żałuję swej decyzji. Trzej muszkieterowie to powieść wciągająca, zaskakująca, ale też wymagająca od czytelnika przynajmniej minimalnego skupienia. Szczególnie na początku, gdy wszystko się rozkręca, poznajemy bohaterów, tło lektury itp. Wtedy ważne jest odpowiednie "nastrojenie się" na powieść. Niech was nie przeraża jej objętość, czy trudności ze zrozumieniem pewnych spraw. Zobaczycie, że potem wszystko się ładnie wyjaśni, a wy będziecie tylko rozkoszować się tak wspaniałą lekturą. 

Głównym wątkiem powieści, jest oczywiście prawdziwa, szczera i piękna przyjaźń, ale są tutaj również inne, niemniej ważne sprawy. W Trzech muszkieterach poznamy skutki spisków, kłamstw. Zobaczymy do czego prowadzi chęć objęcia władzy, przekonamy się, jaki los czeka przeciwników i tych, którzy mieli odwagę zdradzić. Książka jest wypełniona po brzegi przeróżnymi tajemnicami i zagadkami. Nie, nie jest przewidywalna. Ja z szeroko otwartymi ustami pochłaniałam kolejne strony i tak aż do zakończenia.  

Bohaterom nie mam nic, zupełnie nic do zarzucenia. Dają się lubić, ale są też czarne charaktery, które cóż, muszą w dobrej powieści być. Najważniejsze jest to, że Aleksander Dumas wykreował sporo barwnych, ciekawych osobistości, które wkomponował w całą akcję wprost idealnie. Dlatego Trzech muszkieterów czyta się z wielkim zaangażowaniem, a nie z totalną obojętnością. Kibicujemy bohaterom, przeżywamy ich rozterki, cieszymy się z odniesionych sukcesów. To lubię i tego szukam w kolejnych powieściach, które poznaję. Na szczególne uznanie zasługuje wydanie dzieła. Wydawnictwo Greg wykonało kawał dobrej roboty! Książka jest według mnie przepiękna. Ma dużą czcionkę, są też kolorowe ilustracje. Wielkie brawa dla wydawcy!  

                                                                                                       

 Podobny obraz

Tytuł: Trzej muszkieterowie
Autor: Aleksander Dumas
Wydawnictwo: GREG
Oprawa: twarda
Liczba stron: 520
Cena: 37 zł
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Książkowy-świat-Angeli , Blogger