czerwca 29, 2018

Będzie bolało - Adam Kay

Książka o lekarzach? Tego jeszcze w mojej biblioteczce nie było. Nie przypominam sobie również, bym w swoim życiu przeczytała coś podobnego, ale od czegoś trzeba zacząć i na żadne nowości nie należy się zamykać. Przynajmniej takie jest moje zdanie. Dlatego sięgnęłam po książkę Adama Kay, który szturmem wdarł się na listę bestsellerów. Sekretny dziennik młodego lekarza bardzo mnie zainteresował. Kto może wiedzieć wszystko o pracy doktora? Oczywiście inny lekarz, który skusił się na zdradzenie większości tajemnic, rządzących światem ludzi ubranych w białych kitlach.


Adam Kay pracował jako lekarz w latach 2004-2010. Potem zadecydował, że opuszcza brytyjski szpital. Ze swoich zapisków z lat, kiedy był stażystą i lekarzem rezydentem, zbudował niniejszą książkę. Trzeba przyznać, iż to bardzo osobiste dzieło, a jego stworzenie dla autora nie było tak proste, jak napisanie np. zwykłej powieści obyczajowej. O służbie zdrowia nie zawsze wypowiada się w superlatywach, a nie inaczej sprawa wygląda w brytyjskich szpitalach. Cóż, nie zawsze pojawia możliwość zmiany, spora grupa ludzi narzeka, nie znając faktycznych problemów z którymi boryka się służba zdrowia. Ta książka oczywiście nie ma na celu nikogo usprawiedliwiać, a tylko zobrazować aktualne warunki. 

My lubimy zaglądać innym do portfela, a w szczególności lekarzom. Nie wiem jak jest u was, ale w moim otoczeniu sporo ludzi negatywnie komentuje zarobki doktorów, uznając oczywiście, że ci zarabiają zbyt wiele. Cóż, ja w tej kwestii się nie wypowiadam, ale warto poznać drugą stronę, co dzięki książce Będzie bolało staje się możliwe. Lekarze są różni i sami doskonale o tym wiecie. Jedni dla dobra drugiego człowieka zrobiliby wszystko, inni mają to gdzieś. My zapominamy, że lekarz to też człowiek, a Adam Kay ciągle nam o tym przypomina. Jego książkę czyta się szybko i przyjemnie. Autor wprowadza nas w szpitalną codzienność, która baaardzo często nie przypomina ideału.

Adam Kay przedstawia swoją byłą pracę z odpowiednią dawką humoru. Nie ma tutaj jakiegoś wymądrzania się ze strony autora, wyrazistego pouczania "nie-lekarza". Kay zajmował się głównie ginekologią. Oczywiście nie uniknął opisów, często bardzo dokładnych, problemów z "tamtymi" miejscami, co niekoniecznie mi pasowało, ale trudno, wszak moją winą jest posiadanie zbyt wybujałej wyobraźni ;) A tak zupełnie na serio, nie sprawdziłabym się jako lekarz i książka Będzie bolało tylko mi to jeszcze bardziej uświadomiła. To cholernie ciężka praca, wymagająca ogromnej odpowiedzialności. Dlatego bardzo szanuję tych ludzi w białych kitlach i podziwiam ich, chociaż nie zawsze rozumiem. Niemniej, gorąco zachęcam was do przeczytania książki Będzie bolało. Tytuł można rozumieć różnie, a czy faktycznie będzie bolało? O tym przekonacie się podczas lektury dzieła pana Adama. 

                                                                                                  

Znalezione obrazy dla zapytania będzie bolało adam kay

Tytuł: Będzie bolało
Autor: Adam Kay
Wydawnictwo: Insignis
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 312
Cena okładkowa: 34.99 zł
Premiera: 06.06.2018

Za egzemplarz dziękuję agencji AiM Media

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Książkowy-świat-Angeli , Blogger