Autor: Leszek Talko
Wydawnictwo: Znak Emotikon
Oprawa: twarda
Liczba stron: 360
Cena aktualna: 29.66 zł
Premiera: 11.09.2014
Nie mogę stwierdzić bym była wielką fanką 'W pustyni i w puszczy'. Zmuszana siłą do przeczytania dzieła Sienkiewicza w czasach szkolnych, kompletnie wyzbyłam się pozytywnych wrażeń w stosunku do przygód Stasia i Nel. Po latach powróciłam do starej lektury, a mój stosunek do niej odrobinę się zmienił. Część opowiadająca o przemierzaniu pustyni dalej pozostała dla mnie nudna, ale akcja rozgrywająca się w puszczy ociepliła całość:) Gdy do moich rąk trafiła kontynuacja losów Stasia i Nel stworzona przez Leszka Talko, nie mogłam pozostać obojętna. Zwykle dalsze ciągnięcie tematu, oraz chęć dorównania pierwowzorowi wydaje się być pozbawiona sensu. Talko podołał zadaniu i stworzył powieść na miarę współczesnego Indiany Jonesa.
Dwa lata po wydarzeniach opisanych przez Sienkiewicza, znów możemy spotkać Stasia Tarkowskiego i uroczą Nel. Staś nazywany obecnie Stachem, uczęszcza do szkoły św. Tomasza w Madrasie. Wiedzie nudny żywot, który w żaden sposób nie można porównać do przemierzania dzikiej Afryki. Pewnego dnia chłopak staje się posiadaczem tajemniczego manuskryptu. Oto szansa na przeżycie jakiejś przygody ! Szesnastoletni Stach zostaje uwikłany w szpiegowską grę. Nic nie będzie tak proste jakby się mogło wydawać. Równocześnie Nel zostaje porwana przez Thagów. Młody Tarkowski musi ją uratować, wszak razem zmierzyli się z Mahdim i cudem ocaleli. Stach wraz z przyjacielem Mungo i tajemniczą dziewczyną Malką ruszają Nel na pomoc, jednocześnie próbują odkryć tajemnicę najwspanialszego diamentu świata. Bez pokaźnej grupy wrogów i masy niebezpieczeństwa, oczywiście się nie obędzie.
Akcja powieści ostro rusza z kopyta i nie zwalnia nawet na ostatnich stronach. Książkę czyta się błyskawicznie, w moim przypadku wystarczył jeden wieczór. Obawiałam się strasznie takiej kontynuacji, gdyż doskonale wiem jak trudno zmierzyć się z fenomenem Sienkiewicza. Talko zręcznie wybrnął z sytuacji, stworzył swoją własną wizję dalszych losów Stasia (Stacha) i Nel. Miejscami stylistycznie nawiązuje do uznanego twórcy, opisy też mamy tutaj barwne i plastyczne. Niemniej jednak 'Staś i Nel. Zaginiony klejnot Indii' to taka indywidualność, którą ja kupuję bez najmniejszych oporów.
Przeróżni bohaterowie może nie są jakoś specjalnie wyszukani pod względem charakteru, niemniej jednak stanowią ozdobę książki, przekonują do siebie, ale nie zapadają w pamięć. Zdecydowanie najgorzej wypadła Nel, którą autor nie wiem dlaczego ciągle pomija. Jej wątek jest bardzo ubogi, a przecież dziewczyna wspólnie ze Stasiem widnieje w tytule książki ! Może w kolejnej powieści będzie główną postacią :)
Trudno jest mi przypasować książkę Talko do konkretnej kategorii wiekowej. Dla dzieci ? Język narracji jest dość specyficzny, obawiam się więc o odbiór przez młodych czytelników. Dla dorosłych ? Pomimo sporej ilości świetnych opisów miejsca akcji i zarysu historycznego, wszystko może być zbyt naciągane, błahe, przewidywalne. Mnie książka sprawiła dużo radości, nie mogę więc do niczego się przyczepić. Jestem szczęśliwa, że ktoś wreszcie przedstawił dalsze losy tej uroczej dwójki bohaterów i zmierzył się z Sienkiewiczem. 'Staś i Nel. Zaginiony klejnot Indii' polecam głównie fanom książek przygodowych.
OCENA
5 / 5
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz