lipca 12, 2018

Normalni inaczej - Tammy Robinson

Już po tytule książki Tammy Robinson mogłam się domyślić, że przedstawiona tutaj historia będzie zupełnie inna od tych, które ostatnio miałam okazję poznać. Określenie na ludzi "normalni inaczej" z pewnością nie jest dla was czymś nowym, obcym, ale w przypadku dzieła Robinson, pasuje idealnie i nie ma na celu nikogo obrażać. Kolejnym wabikiem, było dla mnie jedno zdanie, które wydawca zamieścił na skrzydełku okładki... Normalni inaczej przypadną do gustu tym, którzy pokochali Gwiazd naszych wina i Zanim się pojawiłeś. Lepszej rekomendacji dla siebie chyba nie mogłam sobie wymarzyć. To dlatego z ogromną niecierpliwością, tuż po otrzymaniu egzemplarza, zabrałam się za lekturę nowości wydawnictwa IUVI. I wiecie co? Zakochałam się w tej powieści i głównych bohaterach! 


Opowieść zaczyna się dość banalnie, ale niech was nie zwiedzie ten delikatny, miły początek. Głównymi bohaterami są dziewiętnastolatkowie - Maddy i Albert. Młodzi poznają się w stadninie, gdzie dziewczyna bywa często ze swoją niepełnosprawną, wymagającą ciągłej opieki siostrą, a chłopak zajmuje się końmi. Nikt by nie przypuszczał, a już z pewnością oni, że przypadkowe spotkanie zapoczątkuje związek. Oczywiście nic nie dzieje się nagle, młodzi stopniowo przekonują się do siebie. Obydwoje nie mają łatwego, sielankowego życia, więc z tą miłością bywało u nich różnie. Maddy nie czuje się gotowa na związek, musi opiekować się chorą siostrą , bardzo chce w ten sposób pomóc swojej mamie. Natomiast Albert zaczyna nieśmiało "podchodzić" dziewczynę, chociaż sam po rozstaniu, jest bardzo ostrożny i powściągliwy w uczuciach. Chłopak pragnie zarobić trochę grosza, by wyrwać się z domu od ojca despoty i wyjechać na Bali w celu zostania instruktorem surfingu. Tak więc jak sami widzicie, przed młodymi sporo przeszkód. Czy ich związek ma właściwie sens? Czy wspólna przyszłość Maddy i Alberta jest możliwa do zrealizowania?

W książce Normalni inaczej mamy narrację pierwszoosobową, ale z punktu widzenia obydwóch bohaterów. Rozdziały przeplatają się, jednak to wszystko nie sprawia, że gubimy się w powieści i wcale non stop nie trzeba się pilnować, by nie stracić sensu. Bardzo lubię takie "zabiegi" literackie, które pozwalają mi idealnie poznać bohaterów, poszczególne wydarzenia. Jestem w stanie wybrać swojego ulubieńca, zrozumieć postępowanie postaci, a nie opierać się tylko na domysłach i wyjaśnieniach jednej osoby. Normalni inaczej, to raczej książka dla starszej młodzieży, lecz autorka zawarła w niej sporo trudnych, dorosłych tematów, które są odwzorowaniem tych, które dotykają nas, ludzi z krwi i kości. Moim zdaniem to świetna zachęta dla młodych. Mogą identyfikować się z bohaterami, a nie patrzeć na nich z przymrużeniem oka i kpiącym uśmiechem na twarzy. 

Autorka posługuje się językiem prostym i przyjemnym w odbiorze. Nakreśliła znakomitą historię, która mogłaby się wydawać zbyt banalna, ale tak naprawdę taka nie jest. Wątek romantyczny Tammy Robinson wprowadza w sposób delikatny, bez zbędnej słodyczy i cofania akcji na dalszy plan. Książka wcale się nie dłuży, nie nudzi, chociaż podobne opowieści były tworzone, a dzieła dotyczące młodzieńczych miłostek jest przecież cała masa. Tutaj wszystko przebiega bez zarzutów. Autorka miejscami rzuca zbyt wiele kłód pod nogi bohaterów, lecz później wszystko stara się uspokoić i pokazać pozytywy. Normalni inaczej nie przytłacza, chociaż to niezły wyciskacz łez. Podczas czytania, warto mieć pod ręką paczkę chusteczek. 

Książki z gatunku YA bardzo lubię, a ta idealnie wpisuje się moje upodobania. Opowiedziana tutaj historia nie jest przesłodzona, mocno naciągana i sztuczna. Tak, jak wspominałam wam wcześniej, bohaterowie wydają się być normalni i nie są wcale idealizowani przez autorkę. Oczywiście odrobina lukru też musiała się pojawić, jednak nie burzy ona całego sensu powieści. Normalni inaczej to wciągająca, mądra opowieść o młodych ludziach, którzy pomimo wielu przeciwieństw, zawirowań, potrafili otworzyć się na miłość. I może czasem postępowali głupio, lecz każdy błąd, każde potknięcie, potrafili naprawić i obrócić w dobrą stronę. 

                                                                                                     

 

Tytuł: Normalni inaczej
Autor: Tammy Robinson
Wydawnictwo: IUVI
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 336
Cena okładkowa: 34.90 zł
Premiera: 20.06.2018

Znalezione obrazy dla zapytania iuvi

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Książkowy-świat-Angeli , Blogger