stycznia 30, 2018

Pszczoły - Joachim Petterson [przedpremierowo]

Napiszę wam coś w tajemnicy - panicznie boje się pszczół. Już kilka razy ostre żądełka tych owadów pokazały na mojej skórze co potrafią. A teraz wyobraźcie sobie, że w moim sadzie goszczą trzy ule, gdzie mieszkają sobie spokojnie pszczele rodziny. Dziwne, prawda? Cóż, na zmianę hobby reszty rodziny niewiele mogę poradzić, jednak staramy się jakoś ( mam na myśli siebie i owady), nie wchodzić sobie w drogę. 
Jakiś czas temu, w moje ręce wpadła ciekawa, książkowa nowość od wydawnictwa Literackiego, która dotyczy właśnie pszczół. Muszę poznać wroga ;) A tak zupełnie na serio, dzieło Pszczoły Joachima Pettersona, ucieszyło w szczególności osobę, która w mojej rodzinie, zajmuje się właśnie tymi owadami.  


Autorem książki jest Joachim Petterson - grafik i profesor na Uniwersytecie w Sztokholmie. Petterson nie tak od razu stał się zapalonym miłośnikiem pszczół. Pszczelarstwem zajął się dosyć późno, ale z pożytecznymi, pasiastymi owadami, nasz autor miał bliski kontakt już w dzieciństwie. W swojej książce opowiada o tym, jak z wujkiem swojej mamy pracował w pasiece przy wydobywaniu miodu. Minęło prawie trzydzieści lat, a Petterson postanowił zająć się pszczelarstwem bardziej na poważnie. W książce Pszczoły opisuje swoje pierwsze kroki, związane z zakładaniem własnej pasieki. Opowiada nam o tym, jak odpowiednio dbać o pszczoły o każdej porze roku. Musicie wiedzieć, że opieka nad tymi owadami nie należy do najłatwiejszych. Pszczołom należy poświęcać sporo czasu. Trzeba też być bardzo cierpliwym i... nie bać się swoich podopiecznych :)

Dzisiejsze społeczeństwo zaczęło zwracać większą uwagę na opiekę nad pszczołami. Tworzymy skwery pełne miododajnych kwiatów, budujemy specjalne pszczele "mieszkanka". Niemniej, to ciągle zbyt mało. Jednak autor podkreśla, że takie drobne gesty są w stanie uratować pszczoły przed wyginięciem. A jak pewnie doskonale wiecie, bez nich nie ma życia na naszej planecie. 

Pszczoły, to nie tylko książka dla zaawansowanych pszczelarzy. To świetne kompendium wiedzy dla początkujących miłośników tytułowych owadów. Sporo tutaj ciekawostek, które zainteresują nawet młodsze pokolenie. W dziele znajdują się również przepisy z wykorzystaniem miodu. Dzięki tej książce nauczymy, a przynajmniej dowiemy się, jak stworzyć własną świecę! Dzieło zostało wzbogacone przepięknymi zdjęciami autorstwa żony Joachima Pettersona, Sary. Pszczoły sprawiły, iż mój strach w stosunku do mieszkańców mojego sadu troszkę opadł, a przynajmniej stał się znośny. Na wiosnę zobaczę, co wyniknie z przyjaźni: ja + trzy pszczele rodziny!

                                                                       

Znalezione obrazy dla zapytania pszczoły joachim petterson

Tytuł: Pszczoły
Autor: Joachim Petterson
Wydawnictwo: Literackie
Oprawa: twarda
Liczba stron: 132
Cena okładkowa: 44.90 zł
Premiera: 14.02.2018

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Książkowy-świat-Angeli , Blogger