kwietnia 26, 2017

#WstydźSię!

Znalezione obrazy dla zapytania wstydź się ksiązka 
 Tytuł: #WstydźSię!
Autor: Jon Ronson
Wydawnictwo: Insignis
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 336
Cena okładkowa: 39.99 zł
Premiera: 11.04.2017

Chyba nie ma na świecie człowieka, który chociaż raz nie zaznałby uczucia wstydu. Czujemy się wtedy okropnie. Wstydząc się, przynajmniej ja, chciałabym zapaść się pod ziemię, uciec na koniec świata. Są jednak sytuacje dotyczące wstydu, którym daleko do zwykłego zaczerwienienia policzków, czy ogólnego zakłopotania. Wstyd może być również powodem wyobcowania człowieka, wyrzucenia go z grona znajomych, rodziny.

W dzisiejszym świecie, gdzie prawie każdy ma dostęp do internetu, obsmarować kogoś na prawo i lewo jest banalnie prostą sprawą. Sami często kusimy los, wrzucając zdjęcia albo filmik pod wpływem dużych emocji. Na efekty tak lekkomyślnych zachowań nie musimy czekać zbyt długo. Obecnie często obserwuję hejt w stronę dziewczyn, które nagrywają na yt filmiki ze swojego życia - vlogi. Czytam komentarze pod tymi materiałami i własnym oczom nie wierzę - wyzwiska i to takie na dużą skalę.
Oczywiście pokazując się publicznie, jesteśmy niejako wystawieni na opinię innych ludzi, ale proszę was, nie przesadzajmy z krytyką. Osoba, która przykładowo tworzy takiego vloga, na nasze wyzwiska może zareagować tylko ironicznym uśmiechem, ale może także zrobić sobie krzywdę... Ludzka psychika to temat na niejedną książkę.  

John Ronson wstydowi przygląda się nieco bliżej. Swoje badania rozpoczyna od tego, skąd ten wstyd się bierze, gdzie ma swoje źródło, dlaczego tak mocno na niego reagujemy. Autor posługuje się językiem prostym, całkowicie zrozumiałym dla czytelnika. Stara się nie używać pouczającego tonu. Ronson tylko nakreśla nam to, na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę. 

Twórca książki #WstydźSię! niejako ostrzega nas przed działaniem pod wpływem chwili. Zawsze warto się zastanowić, bo późniejsze skutki głupiego zachowania, mogą mieć tragiczne konsekwencje. Obrazem tego, niech będą przedstawione w dziele rozmowy autora z pokrzywdzonymi. To wszystko jest wstrząsające, poruszające do głębi, ale jakże prawdziwe i na czasie. 

Książkę czyta się szybko, a lekkie pióro autora ma tutaj ogromne znaczenie. Pozycję polecam szczególnie tym, którzy są aktywni w internecie, prowadzą blogi, nagrywają filmiki. Obecnie w sieci ludzie czują się bezkarni. Na szczęście są już sposoby na trolli, którzy czekają tylko na nieostrożny ruch drugiego człowieka. 

OCENA
5 / 5

Za egzemplarz dziękuję agencji AiM Media

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Książkowy-świat-Angeli , Blogger